iWatt- otázky a odpovede

Ako sledovať aktivity a zarábať iWatty?

Aktivity môžete zaznamenávať cez tracker v appke iWatt alebo cez aplikácie STRAVA (iOS, Android), Apple Health (iOS), Google Fit (Android) alebo Garmin Connect (Android), ktoré je možné s appkou iWatt priamo prepojiť.

Pokiaľ ste aktívny športovec a používate napr. športové hodinky, zrejme budete mať so sledovaním aktivít potrebné skúsenosti. Pre ostatných sú tu všeobecné aplikácie ako Google Fit alebo Apple Health, ktoré ponúkajú možnosť zaznamenať rôzne druhy indoorových aj outdoorových aktivít. Zároveň, takmer každý smartphone počíta kroky bez toho, aby ste si to vôbec všimli. Aplikácia Google Fit Vám tieto kroky zaznamená a je možné vymeniť ich za iWatty.

Potrebujem internet alebo GPS?

Pre čo najpresnejšie zmeranie aktivity je dobré mať zapnutý mobilný internet aj sledovanie polohy. Vôbec to však nie je nevyhnutné! Kroky Váš telefón zaznamená podľa otrasov zariadenia, bez potreby dátového pripojenia a sledovania polohy. Internet potrebujete len pri synchronizácii a pripísaní alebo následnom darovaní iWattov.

Koľko celá iniciatíva stojí?

Pokiaľ vlastníte smartphone, vôbec nič. Zaznamenávanie aktivity prebieha cez bezplatné aplikácie, mobilné dáta na sledovanie aktivít nepotrebujete, synchronizovať môžete doma na wifi sieti. Ak úvodnému nastaveniu venujete 10 minút života (stiahnutie aplikácií, vytvorenie iWatt účtu, prepojenie športových aplikácií, úvodné vyhľadanie KOB Čingov a prvé darovanie iWattov), následne denné používanie vyžaduje 2 minúty a pár kliknutí v aplikácii iWatt. Cieľom je, aby Vás zbieranie iWattov motivovalo k vyšším fyzickým aktivitám, ale zároveň negatívne neovplyvnilo Váš každodenný život.

Koľko môže KOB Čingov získať?

Je to jednoduché – 20€ za člena v závislosti na oficiálnom počte registrovaných členov. V našom aktuálnom prípade je pri 17 členoch výherná suma 340€ – ak sa umiestnime na platenej pozícii.

Aké pohybové aktivity viem vymeniť za iWatty?

Všetko závisí od aplikácie, ktorú na meranie pohybu používate. Aktuálne získate iWatty za tieto aktivity:

  • iWatt: Beh, Cyklistika, Turistika, Bežkovanie
  • STRAVA: Beh, Cyklistika, E-Bike, Handcycle, Chôdza, Turistika, Bežkovanie (Nordic Ski), Snowboard, Alpine Ski, Backcountry Ski, Plávanie (Swim)
  • Google Fit: Beh, Cyklistika, Chôdza, Turistika, Bežkovanie, Snowboarding, Lyžovanie, Plávanie, rôzne Indoor aktivity (28 typov)
  • Garmin Connect: Beh, Cyklistika, Chôdza, Turistika, Bežkovanie, Snowboarding, Lyžovanie, Plávanie
  • Apple Health: Beh, Cyklistika, Chôdza, Bežkovanie, Snowboarding, Lyžovanie, Plávanie, rôzne Indoor aktivity (19 typov)

Koľko iWatt za aktivitu nazbierate? 

Prepočty aktivity na iWatty sú tajomstvom vývojárov a závisia na intenzite a druhu aktivity. Naše pozorovanie je nasledovné

  • beh (tempo 5-5:30/km) -> 1km = 10 iWatt
  • bicykel -> 1km = 2 iWatt
  • chôdza -> 200 krokov = 1 iWatt
  • indoor aktivita -> 10kcal = 1 iWatt

Z vlastných skúseností – nepodceňujte kroky. Každý z nás denne kráča a tých krokov môže byť skutočne veľa. Bez toho, aby ste cielene športovali, dokážete zarobiť slušný balík iWattov.

Pravidlo denného limitu

Aby autori ochránili zásady fair play a zároveň zabezpečili symbiózu medzi profesionálnymi športovcami a aktívnymi používateľmi, pri výmene aktivít za iWatty sa uplatňuje tzv. Pravidlo denného limitu. Ak sumár denných aktivít používateľa trvá dlhšie ako 4 hodiny, za ďalšie aktivity už sa mu iWatty nezapočítavajú. Cieľom nie je odradiť tých ktorí naozaj makajú ale ochrániť princípy aplikácie pred pokusmi o podvodné zarábanie iWattov.

Koľko iWattov potrebuje KOB Čingov? 

Veľmi veľa. Rebríček klubov sa robí podľa prepočítanej hodnoty iWattov získaných na 1 člena. My máme oficiálne 17 členov. Pre výhru v poslednom kole súťaže sme potrebovali približne 255 000 iWattov. To je naozaj veľa, napríklad 25 500 km behu,  alebo 127 500 km na bicykli, prípadne 51 000 000 krokov. Alebo samozrejme nejaká kombinácia.

Dobrá správa je, že ak sa v danom súťažnom kole klub nedostane na platené pozície, body sa mu prenášajú do ďalšieho kola. Preto nemusíme hovoriť o financiách každý mesiac, ale skôr na ročnej báze. Ak sa klub dostane k výhre, body sa mu mažú a začína odznova. Takto je zabezpečené, že aj menšie kluby s menej aktívnymi členmi sa za dlhší čas k podpore môžu dopracovať. Pre motiváciu, veľmi aktívne kluby s množstvom externých podporovateľov dokážu dosiahnuť výplatu v každom súťažnom kole.

História KOB Čingov v iWatt

S iniciatívou sme začali v júli 2020. Po 9 mesiacoch snaženia sme v 13. kole získali prvýkrát výhru. Ďakujeme!

Začínali sme s mesačným zberom na úrovni 10 000 iWattov, v poslednom mesiaci sme prekonali mesačný prírastok 50 000 iWattov. Aktuálnu pozíciu klubu si môžete kedykoľvek pozrieť na profile KOB Čingov.

Podarí sa v ďalších kolách spoločne uspieť skôr?